Útmutató a bloghoz és irányelvek

Üdvözöllek a recepttáramban!

Itt megtalálsz pár hasznos tippet a sütés-főzéshez és az irányelveimet!

A FŐZÉS ELSŐ LÉPÉSEI
  • Ahogy belépsz a konyhába, tegyél rendet! Tele a mosogatótálca? Nincs hely a pulton? Mosogatás és konyhapolt takarítással kezdj. Kellemes, vagy kellemetlen bemelegítés tud lenni. Attól függ, hogy hagytad ott a konyhát.
  • A sütés-főzést mindig az alapanyagok/hozzávalók előkészítésével kezd! Zöldség pucolás-felvágása, hús elkészítése, fűszerek kikészítése, konzervek kinyitása, eszközök-serpenyők kikészítése stb. Ezzel elkerülöd a kapkodást. 
  • Az előkészítés után mindig tegyél rendet magad körül és főzés közbe se feledkezz meg erről! Ne hagyd elszabadulni a káoszt! Ez megkönnyíti a főzés folyamatát és át tudod látni a hozzávalókat és a folyamatokat. (Kis odafigyeléssel, már főzés közben is elmosogathatsz 1-1 dolgot, amire már biztosan nincs szükség. Ráadásul a végén kisebb rumlit hagysz hátra! Így elkerülheted, hogy beleszárad ételmaradékot kell vakargass napokkal később. Aki már élt egyedül és mosogatógépe sincs, hamar megtanulja, hogy jobb főzés közben takarítani és mosogatni. Amikor még nem így tettem és főzés végén a konyha úgy nézett ki, mint egy atomkatasztrófa, miközben az éhhalál szélén álltam......inkább ettem és elhagytam a katasztrófa súlytotta területet. Étkezés után már semmi erőm nem maradt rendet rakni. Elnapoltam és másnap rengeteg időt tölthettem sikálással és rendrakással. Nagyon nem esett jól!)

NO MILK - NO SUGAR
  • Én, pontosabban a hasam hadilábon áll a tejtermékekel. Már több mint egy évtizede nagyon nagyon mérsékelten fogyasztok tejterméket. Otthon kizárólag parmezánt/grana padanot és kecskesajtot fogyasztok, azt is visszafogottan. A mérsékelt tejfogyasztásom miatt az intolerancián javult, így néha (például) vendégségben fogyasztok egy kevés tejes ételt ami nem okoz tüneteket. A blogon található receptek tartalmaznak tejtermékeket, de helyettesítésük egyszerűen megoldható. 
  • Kedves feleségem viszont cukrot nem fogyaszthat. Így a blogon található receptekben gyakran édesítőszer található. Mindenkire rábízom, hogy mennyi cukorot használ egy recepthez. Ígyekszem iránymutató mennyiséget feltűnteni.

HELYETTESÍTŐK
  • Tej - Növényi tej (kedvencem a DM barista)
  • Vaj - Növényi vaj/margarin, vagy Kókuszzsír/olaj
  • Tejszín - Növényi tej+keményítő, vagy Növényi főzőkrém
  • Cukor - 4x édes/sztívia/eritrit

SALT
  • A só mennyiséget mindenki saját ízlése szerint használja. A receptekben szereplő mennyiség útmutatóként szolgál.
  • Használj az otthonodhoz legközebb megtaláható sófélét. Hozzám a parajdi só esik, aminek a magas ásványi anyag tartalma és természetes mivolta teszi kíváló minőségűvé. E mellett egy kicsit csökkenthető az ökológiai lábnyom.
  • A tengeri sót nem ajánlom. Gondolj bele, hogy évről évre egyre jobban szennyezzük szeméttel és más szennyződéssel a tengereinket. Innen nyerjük ki a tengeri sót. Ebből én nem kérek, köszi.
  • Az asztali só steril és semmilyen beltartalommal(ásványi anyaggal) nem bír.
  • A divatos himalájai só megfelelő lehet, bár ezt hamisítják és könnyen egy színezett asztali sót vehetsz. Látásra és ízlelésre ember nincs aki észrevenné a különbséget. A beltartalom és tisztasága pedigi igenis számít! Ráadásul nagyon messziről jön! 

ALAPLÉ
Tisztában vagyok, hogy nincs mindenkinek otthon alaplé. Még nekem sem. Gyakran csinálok nagy adag húslevest és a megmaradt levet, nagy ductos üvegekbe lefagyasztom! Az üvegeket csak 2/3 részt töltsd meg, ne tovább! A hőtágulás miatt fagyott alaplé ki fogja tölteni az üres helyet és nem fog felrobbanni a fagyasztódba! Ha elfogyott, vagy csak elfelejtettem kiolvasztani, jöhet a 'B' opció. Ekkor házi ételízesítőt, vagy natura vegetat használnok az ételekhez. 

HÜVELYESEK
A hüvelyesek, mint a bab- és lencsefélék, a csicseriborsó egyáltalán nem gyomorbarátak. Kimondottan nem bírom. Puffadást és gyomorgörcsöt okoznak, viszont kikisérleteztem egy módszert, amivel a legjobban csökkenthetőek ezek a tünetek.

A hüvelyeseket 8-12 óra áztatás után átmosom és friss vízbe felrakom főni. A főzővízbe teszek sót és szódabikarbónát. (két liter vízhez 1-1 teáskanálnyit) Így főzöm teljesen készre. A főzővizet leöntöm és a megfőtt hüvelyeseket átmosom. Így teszem a kész ételbe pl. a babgulyásba a babot.
Ezzel a módszerrel garantáltan nem fog fájni senki hasa. Ez olyan, mintha csinálnál egy "konzerves" változatott frissen, hiszen a konzerv zöldség már hőkezet, késztermék. A konzervek (vegyük például a babot) úgy készülnek, hogy szárazon a konzervdobozba teszik, felöntik vízzel és lehegesztik. Elküldik hőkezelésre, ahol nagyon magas hőfokon "főzik", amivel sterilizálva is lesz. Ezzel az a baj, hogy a babba lévő káros anyagok, amik a puffadást és gyomorfájást okozzák, bennemaradnak! Az általam kitalált módszerrel a káros anyagokatat kiáztatjuk, majd kifőzzük a babszemekből. Így a főtt babunk jólvan gyomorbarátabb lesz.

Neked is fáj tőle a hasad? Akkor mindenképp próbáld ki ezt a módszert. Tudom időigényes! Nem egy hétköznapbarát megoldás, de legalább működik! Én már nem eszek konzerv zöldségeket, bár a blog receptjei között hozzávalóként megtalálhatod. Rád van bízva, hogy a fentiek alapján csinálod, vagy a bolti konzervet használod.

SŰRÍTÉS
Raguk, mártások, szószok és levesek esetén legtöbbször sűrítünk, hogy élvezhetőbb, krémesebb legyen az étel. A általam leggyakrabban használt módszer az étkezési keményítő (kukorica/burgonya). 1 dl vízbe akár 2 evőkanál keményítőt is csomómentesre tudsz keverni, amivel könnyen tudsz sűríteni. Ehhez mindenképpen habverőt használj! Gyorsabban és hatékonyabban tudsz vele dolgozni.
Habaráskor a tejfölt és a keményítőt (egy pici vízzel) keverjük csomómentesre. Ezután hőkiegyenlítés szükséges. Ehhez a sűríteni kívánt forró léből kimerünk egy merőkanálnyit a tejfölös keményítőbe és gyorsan kikeverjük. Megismételjük mégegyszer, ezután öntjük pl. a levesünkbe. Ez azért fontos, hogy a tejfölben, vagy épp kókusztejben található fehérje a hő hatására ne csapodjon ki! Habarás után max 1 percig kell hőkezelni, hogy besűrűsödjön az étel. Szerencsére már 70-80 fok körül köt a keményítő. Nem szabad forralni ezek után! Forraláskor kicsapódhat a fehérje, ezért a sűrítést mindig az étel elkészítésének utolsó mozdulata! Kicsapódáskor az étel tetején fehér "felhőcskék" jelennek meg.



Mit olvasnál itt szívesen? Mire vagy kiváncsi? Írd le kommentbe!


_________________________________________________________

IRÁNYELVEK
  • Törekedj arra, hogy friss zöld fűszereket használj! Ekkor minden esetben a főzés legvégén keverd az ételbe. Így érheted el a legjobb ízélményt! Friss zöldfűszereket SOHA NEM hőkezelünk!
  • Törekedj arra, hogy megbízható, jó minőségű alapanyagot használj! Tiszteld meg magad, hogy nem szennyezed a tested!
  • Törekedj arra, hogy a minőséget helyezed előnybe és nem a mennyiséget! Ne sokat egyél, hanem jót!
  • Törekedj arra, hogy a legjobbat nyújsd a konyhába! Ne kapkodj! A türelem és precizitás meghozza gyümölcsét. (és még az ujjadat se vágod el!)
  • Ne felejtsd el élvezni a főzést!
  • Ne félj kérdezni a tapasztaltabbtól!
  • Légy kreatív, kiváncsi és felfedező!

1 megjegyzés: